• 23.01.2023

    Dlaczego warto zacząć pracować już w trakcie studiów?

    Studiowanie to dla wielu osób czas pełen wyzwań i nowych doświadczeń. Jednak nie tylko nauka powinna być priorytetem dla studentów. Warto także zastanowić się nad rozpoczęciem pracy już w trakcie nauczania. Co można zyskać dzięki pracy podczas studiów?Doświadczenie zawodowe Po ...

    Studiowanie to dla wielu osób czas pełen wyzwań i nowych doświadczeń. Jednak nie tylko nauka powinna być priorytetem dla studentów. Warto także zastanowić się nad rozpoczęciem pracy już w trakcie nauczania. Co można zyskać dzięki pracy podczas studiów?


    Doświadczenie zawodowe

     

    Po pierwsze, praca w trakcie studiów pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe. Może to być praca w wymiarze godzinowym, ale także staże, wolontariaty czy praktyki. Dzięki temu można nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, ale także sprawdzić się w praktyce i zobaczyć, jak wygląda praca w danym zawodzie. Praca w trakcie studiów pozwala także zdobyć nowe umiejętności i kompetencje. Nie tylko te związane bezpośrednio z danym zawodem, ale również takie jak: odpowiedzialność, samodzielność, umiejętność pracy w grupie czy komunikatywność. Te cechy są bardzo cenione przez pracodawców i mogą znacznie zwiększyć szanse na zatrudnienie po skończeniu studiów.


    Zwiększone finanse


    Po drugie, praca podczas studiów pozwala na zdobycie dodatkowych środków finansowych. Studenci często muszą radzić sobie z ograniczonym budżetem, dlatego praca pozwala im na uzupełnienie ich dochodów i lepsze zarządzanie finansami. Jest to również dobry czas na to, aby zarobione środki przeznaczyć na zwiększanie swoich kompetencji i umiejętności poprzez wszelkiego rodzaju kursy, webinaria, szkolenia.


    Samoorganizacja


    Po trzecie, praca podczas studiów pozwala na rozwijanie siebie i swoich umiejętności. Pracując, można nauczyć się odpowiedzialności, organizacji czasu, radzenia sobie ze stresem i wielu innych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej karierze zawodowej. Mimo, iż łączenie pracy z nauką nie jest prostym zadaniem, to w przyszłości przynosi owocne rezultaty. 


    Kontakty zawodowe


    Po czwarte, praca podczas studiów pozwala na nawiązanie kontaktów zawodowych. Pracując, można poznać ludzi z różnych branż, którzy mogą okazać się pomocni w przyszłości. Kontakty te szczególnie mogą przydać się podczas poszukiwania pracy po ukończeniu studiów, gdy wkraczamy na nową ścieżkę, nie mając jeszcze w swoim CV kilkuletniego doświadczenia zawodowego ani potwierdzenia swoich umiejętności wyrażonego w zebranych referencjach.

    Jak widzimy, praca podczas studiów ma wiele korzyści dla przyszłej kariery zawodowej. Dlatego też warto rozważyć takie rozwiązanie i zacząć pracować już w trakcie studiów. Oczywiście, jest to system wymagający wielu wyrzeczeń i samodyscypliny, ale są sposoby, które ułatwią pogodzenie obu obowiązków. Oto kilka z nich:


    1. Nauka na bieżąco: Studenci o nauce najczęściej przypominają sobie przed sesją. W momencie, gdy nie ma na nią dużo czasu, ważne jest, aby nie gromadzić jej na ostatnią chwilę. Przerabiaj materiał na bieżąco. Dużo łatwiej jest znaleźć 2-30 min dziennie niż brać kilka dni potrzebnego do odpoczynku urlopu przed sesją.

    2. Planowanie i organizacja czasu: W momencie, w którym podejmujemy decyzję odnośnie połączenia pracy ze studiami, musimy mieć na uwadze to, że nasz czas będzie mocno ograniczony. Dotyczy to zarówno czasu, który będziemy w stanie poświęcić na naukę, obowiązki domowe jak i spędzanie czasu wolnego. Jego efektywną organizację ułatwia planowanie. Planowanie pozwala m.in. na przewidywanie i unikanie konfliktów terminów, przeznaczanie czasu na odpoczynek i spotkania ze znajomymi, szacowanie i przeznaczanie czasu na naukę i projekty. Skutkiem planowania jest również lepsze zarządzanie stresem, ponieważ daje poczucie kontroli nad sytuacją i pozwala na lepsze radzenie sobie z trudnymi zadaniami. Pomaga również uniknąć przeciążenia i zwiększyć efektywność działań.

    3. Prioritetyzacja zadań: Prioritetyzacja zadań przede wszystkim pomaga uniknąć sytuacji, w której jesteśmy przeciążeni pracą lub nauką, pozwalając na lepsze rozłożenie obowiązków w czasie. Dodatkowo pozwala ona na lepsze zarządzanie terminami i unikanie sytuacji, w których zostajemy z ważnym zadaniem na ostatnią chwilę.

    Nie bójmy się również prosić o wsparcie najbliższych, pracodawcy czy wykładowców. Na uczelni możemy złożyć wniosek o indywidualny tok studiów a także po prostu porozmawiać z nauczycielami, w pracy – poprosić pracodawcę o dostosowanie godzin pracy do planu studiów a najbliższych o pomoc w obowiązkach domowych.