• 28.12.2020

    Praca dla młodego - jak wkroczyć na rynek pracy?

    Podjęcie pierwszej pracy w młodym wieku to idealny sposób, na sprawdzenie, czy rzeczywiście Twoje zainteresowania mogą przynieść dobrą i satysfakcjonującą pracę. Jeśli jeszcze się uczysz, ale już chcesz zacząć torować sobie ścieżkę kariery, możesz wykorzystać wiele dostępnych ...

    Podjęcie pierwszej pracy w młodym wieku to idealny sposób, na sprawdzenie, czy rzeczywiście Twoje zainteresowania mogą przynieść dobrą i satysfakcjonującą pracę. Jeśli jeszcze się uczysz, ale już chcesz zacząć torować sobie ścieżkę kariery, możesz wykorzystać wiele dostępnych możliwości. Jeśli interesuje Cię praca w mediach - rozejrzyj się za praktykami w telewizji. Jeśli z kolei czujesz powołanie do bycia nauczycielem, zrób kurs opiekuna kolonii. Każda taka inwestycja w siebie przybliży Cię do wymarzonej pracy, która z kolei zapewni komfortowe życie oraz możliwość realizacji marzeń.

    Studenci mają zwykle elastyczny plan zajęć, zmieniający się w systemie tygodniowym. Zajęcia często odbywają się rano, pozostawiając godziny popołudniowe do Twojej dyspozycji. Warto wykorzystać ten czas na pracę, która pozwoli zweryfikować, czy kierunek lub zawód, o którym myślisz, to rzeczywiście "to". Co Ci da praca na studiach?

    Doświadczenie


    Przede wszystkim, zyskasz doświadczenie, którego oczekuje przeważająca większość pracodawców. Nic tak nie denerwuje wykształconego młodego człowieka, jak konieczność posiadania doświadczenia. Aby je pozyskać, warto podjąć się stażu pracy w niepełnym wymiarze godzin. W ten sposób bez poważnych zobowiązań będziesz mógł sprawdzić, czy dane zajęcie Cię satysfakcjonuje, czy masz wystarczające umiejętności oraz czego jeszcze musisz się nauczyć. Dzięki możliwości pracy na niepełny etat lub na umowach przeznaczonych dla studentów bez trudu pogodzisz pracę z nauką, nawet w trybie dziennym.

    Możliwość rozwoju


    Każda praca zawodowa może nauczyć zupełnie innych umiejętności. Oprócz tego, czego się spodziewasz, będziesz mógł poznać także specyfikę pracy "od kuchni". Sprawdzisz, czy umiesz odpowiednio zarządzać czasem oraz czy efektywnie planujesz czas pracy. W ten sposób wypracujesz odpowiednie tempo oraz tak rozłożyć zadania, by każdemu z nich poświęcić odpowiednią ilość czasu.

    Zarabiasz - jesteś niezależny


    Wielu ludzi wyznaje zasadę, że satysfakcja z pracy jest tak samo istotna jak wynagrodzenie. Możliwość zapracowania na pieniądze, a przy tym zadowolenie i poczucie misji pozwolą Ci spełniać marzenia, a także zmotywują do dalszego rozwoju.

    Staniesz się konkurencyjny


    Rynek pracy pełen jest absolwentów, którzy nie mając doświadczenia chcą zawojować świat. Niestety, tutaj trzeba mierzyć siły na zamiary. Praca lub staż podjęte jeszcze w trakcie nauki będą sygnałem dla potencjalnego pracodawcy, że masz ambicje, motywację i chcesz dalej kształtować swoje umiejętności. Mając na szali kogoś, kto ma już w CV historię pracy czy staże oraz kogoś, kto ma jednie dyplom, pracodawca częściej wybierze kogoś, kto doświadczenie posiada.

    Znalezienie pierwszej pracy to bardzo stresujący moment w życiu młodego człowieka. Aby zwiększyć szansę na uzyskanie dobrej pracy na start, warto jeszcze podczas studiów znaleźć zatrudnienie w miejscu powiązanym z docelowym zakładzie pracy. Oprócz zarobków zyskasz także dodatkowe umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie, tak bardzo pożądane na rynku pracy.