• 31.05.2023

    Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego?

    Osoby nie posiadające doświadczenia zawodowego często skarżą się, że nie mogą znaleźć pracy, ponieważ pracodawcy nie chcą zatrudniać kandydatów, którzy wcześniej nie pracowali. Nie zawsze jest to jednak prawda. Często, żeby znaleźć pracę wystarczy zainteresować pracodawcę swoj...

    Osoby nie posiadające doświadczenia zawodowego często skarżą się, że nie mogą znaleźć pracy, ponieważ pracodawcy nie chcą zatrudniać kandydatów, którzy wcześniej nie pracowali. Nie zawsze jest to jednak prawda. Często, żeby znaleźć pracę wystarczy zainteresować pracodawcę swoją osobą. Zacznij od profesjonalnie napisanego CV.


    Jeśli w CV odpowiednio zaprezentujesz swoje atuty, możesz zyskać przewagę nad pozostałymi, doświadczonymi kandydatami. W dokumencie aplikacyjnym musisz pokazać pracodawcy, że to Ciebie właśnie szuka i że doskonale sprawdzisz się jako pracownik w jego firmie, mimo braku wcześniejszego zatrudnienia. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności skup się na opisaniu tych umiejętności, które są istotne dla potencjalnego pracodawcy.

    W tym celu każdorazowo analizuj zamieszczaną przez rekrutera ofertę pracy i na bazie zdobytych informacji zmieniaj swoje CV. Pamiętaj, nigdy nie pisz, że na czymś się znasz, jeśli tak nie jest, ponieważ prawda bardzo szybko może wyjść na jaw.


    Zacznij od przedstawienia się


    W nagłówku napisz swoje imię i nazwisko oraz informacje kontaktowe, które powinny się znaleźć w widocznym miejscu na samej górze dokumentu. Jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, warto napisać o swoim celu zawodowym w CV. Rubryka ta zawiera zwięzły opis Twoich osiągnięć

    i umiejętności, w tym wykształcenia i planów zawodowych. Umieszczając tego typu informacje pokazujesz rekrutowi, że masz jasny plan działania, który chcesz zrealizować mimo braku wcześniejszego zatrudnienia. W tej rubryce możesz też napisać o tym, czym się aktualnie zajmujesz.

    W tym miejscu wyjaśnij również dlaczego zainteresowała Cię dana oferta pracy, nawiązując do swoich celów zawodowych np.: W Państwa firmie chciałbym realizować swoją pasję jaką jest praca architekta wnętrz. Na tym stanowisku zamierzam wykorzystać moją dotychczasową wiedzę i umiejętności: kreatywność oraz wysokie poczucie estetyki. Informację o swoim celu zawodowym umieść zaraz pod danymi osobowymi.


    Staże, praktyki, wolontariaty - to też doświadczenie


    Część osób nie ma świadomości posiadanego doświadczenia zawodowego. Oprócz typowej pracy na etacie, warto do swojego CV wpisać również inne wykonywane zajęcia – np. wolontariaty i praktyki studenckie, staże. Warto umieścić w CV także informację o swoich własnych inicjatywach, np.: prowadzeniu bloga, fanpagu lub kanału na YouTube.


    Do CV należy również wpisać pracę dorywczą. Zwłaszcza jeśli w trakcie jej wykonywania zdobyłeś umiejętności, które mogą być interesujące dla przyszłego pracodawcy.


    Jeśli chcesz się przekwalifikować i nie masz doświadczenia w pożądanym przez Cię zawodzie, to wówczas warto opisać poprzednie stanowiska pracy. Skup się na tych obowiązkach i osiągnięciach, które mają związek z wymaganiami znajdującymi się w interesującej Cię ofercie pracy. Dla pracodawcy będzie to znak, że jesteś osobą odważną i elastyczną, która nie boi się zmian i umie się dostosować.


    Twoje wykształcenie i zainteresowania są ważne


    Pisząc o swoim wykształceniu zawodowym oprócz podania lat nauki, nazwy uczelni, kierunku oraz uzyskanego tytułu naukowego, możesz wspomnieć też o średniej ocen lub temacie pracy dyplomowej (tylko wtedy gdy jest on powiązany ze stanowiskiem pracy na który aplikujesz).


    Warto napisać również o dodatkowych aktywnościach podczas studiów – np. działalności

    w samorządzie czy organizacji określonej konferencji itp.


    W tym miejscu dobrze też wpisać informacje o ukończonych kursach i szkoleniach oraz zdobytych certyfikatach. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że się rozwijasz i ciągle zwiększasz swoje umiejętności i kwalifikacje.


    Pamiętaj, że każda działalność, również ta bezpłatna, może mieć ogromne znaczenie podczas Twojej rekrutacji na dane stanowisko pracy. W dobrze zbudowanym CV chodzi o to, by pokazać, że posiadasz konkretne umiejętności i kompetencje – bez względu na to, gdzie je zdobyłeś.


    Jeśli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, dopracuj listę swoich umiejętności w CV i umieść ją w widocznym miejscu w dokumencie.


    W CV warto też napisać o swoich zainteresowaniach, zwłaszcza jeśli wiążą się z pracą, o którą się starasz. W ten sposób udowodnisz rekruterowi, że wybrałeś ofertę świadomie i chcesz wykonywać tę pracę, ponieważ będzie sprawiała Ci satysfakcję.