• 28.12.2020

    Jakich słów unikać w CV?

    Każdy, kto choć raz układał CV wie, że w tym dokumencie oprócz życiorysu powinien znaleźć się też fragment ukazujący dodatkowe umiejętności, mocne cechy czy zainteresowania. Badania wskazują, że oprócz wykształcenia, tytułów czy kursów to właśnie treści pozwalające poznać o...

    Każdy, kto choć raz układał CV wie, że w tym dokumencie oprócz życiorysu powinien znaleźć się też fragment ukazujący dodatkowe umiejętności, mocne cechy czy zainteresowania. Badania wskazują, że oprócz wykształcenia, tytułów czy kursów to właśnie treści pozwalające poznać osobowość kandydata mogą mieć kluczową rolę w zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną, a w efekcie nawet zatrudnienie. Dlatego też warto wiedzieć, jakich słów użyć, a jakich lepiej unikać w CV czy liście motywacyjnym. 


    Wielu kandydatów do pracy sądzi, że im nowocześniej tym lepiej. Dlatego też niejednokrotnie w CV umieszczane są elementy, na które jeszcze 10 lat temu mało kto by się zdecydował. Zdjęcia typu selfie czy młodzieżowe lub nawet slangowe zwroty są codziennością. Jedak w przypadku CV nie o to chodzi. Fakt, jeśli CV jest oryginalne, est to na korzyść kandydata. Jednak jeśli jest ono pełne zwrotów czy mało profesjonalnych elementów, nawet najlepsze wykształcenie nic tu nie da. 


    Tym razem skupimy się na słowach.


    Specjaliści wyodrębnili kilka słów, które są zbyt ogólne i w żaden sposób nie podnoszą wartości CV. Dlatego też jeśli w swoim CV masz przymiotniki kreatywny, ambitny, pracowity czy skupiony na osiągnięciu celu - lepiej je usuń. Według ekspertów przeważająca większość CV takie słowa zawiera, przez co ich twórcy w żaden sposób się nie wyróżniają. Efekt? Posiadacz takiego życiorysu jest tylko jednym z wielu kandydatów i mimo właściwych motywacji oraz kwalifikacji, dla pracodawcy może być tak naprawdę "niewidoczny". 


    W przypadku, kiedy w swoim CV umieścisz informację o umiejętności pracy w zespole czy doświadczeniu w zarządzaniu zespołem, a nie poprzesz tego żadnym przykładem - Twój życiorys także zagubi się wśród setek podobnych. Prawda jest taka, że każdy, kto zaczynał w bardzo młodym wieku ścieżkę kariery np. w gastronomii, może w CV wpisać tę umiejętność. Oczywiście, zatrudnienie w gastronomii może wiele nauczyć i jest to m.in umiejętność pracy w grupie, ale tutaj warto by było wspomnieć o Twojej roli w zespole czy jego wielkości oraz rodzajem projektów, którymi się wspólnie zajmowaliście. Taka informacja wniesie o wiele więcej niż suche stwierdzenie, że umiesz współpracować z grupą. 


    Dobrze, mamy już listę słów oraz sformułowań, na które lepiej uważać w CV. Jak więc zastąpić wspomnianego już ambitnego czy kreatywnego?


    Tutaj z pomocą przyjdzie słownik synonimów. To bardzo przydatna rzecz, dzięki której Twój życiorys będzie ciekawszy i zapadnie w pamięć osobom rekrutującym. Pamiętaj - użycie wspomnianych wcześniej słów nie jest błędem. Ale w ich miejsce możesz użyć innych, bardziej oryginalnych. I tak dla "kreatywnego" dobrym odpowiednikiem będzie np. "pomysłowy". "Doświadczonego" z powodzeniem można zastąpić przymiotnikiem "biegły", a "kontaktowego" - "otwartym". Niewiele, ale już to wystarczy, by CV wglądało lepiej. 


    Na szczególną uwagę zasługuje rubryka dotycząca zainteresowań. Rekruterzy są zgodni w twierdzeniu, że autorzy CV często zdecydowanie więcej uwagi poświęcają wymienieniu swoich pasji i hobby, niż poprawnemu przedstawieniu kwalifikacji. Oczywiście, jeśli masz pasje, które kochasz i chcesz o tym napisać w CV - w porządku. Zwróć jednak uwagę, czy treści te nie są zbyt rozbudowane i czy nie przysłaniają informacji o ścieżce edukacji oraz przebytej dotąd karierze zawodowej. Jeśli lubisz literaturę -sprecyzuj gatunek.

    Specjalizujesz się w gotowaniu? Napisz, jaka to kuchnia. Trenujesz? Podaj informacje o dyscyplinie. Dzięki bardziej szczegółowym informacjom osoby odpowiedzialne za rekrutację zyskają znacznie szerszą wiedzę o Tobie, co w dużym stopniu wyróżni Cię na tle konkurencji.  


    Ostatnim, czego należy unikać w tworzeniu CV to informacje nieprawdziwe.


    Przechwalanie się nieistniejącymi świadectwami lub umiejętnościami, których nie posiadasz, szybko wyjdzie na jaw. Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniesz zapytany o zainteresowania, o których tak naprawdę nie masz pojęcia, będziesz raczej na straconej pozycji. 


    Aby stworzyć dobre i jednocześnie treściwe CV, nie wystarczy wymienić szkół oraz dotychczasowych miejsc pracy. Konkurencja wśród kandydatów jest ogromna i naprawdę warto poświęcić chwilę, by stworzyć interesujący oraz oryginalny życiorys. Taki, który przedstawi Twoje kwalifikacje i pokaże, dlaczego to właśnie Ciebie powinno zaprosić do dalszych etapów rekrutacji.