• 28.12.2020

    Jak stworzyć unikatowe CV?

    O tym, że oryginalność jest w cenie, wiemy od dawna. Podobnie jest w przypadku dokumentów, jakie powinni stworzyć kandydaci do pracy na wybranych stanowiskach. Niebanalne, ale treściwe i konkretne CV to w wielu przypadkach przepustka do kariery. Dlatego też warto ten dokument odpowiednio sper...

    O tym, że oryginalność jest w cenie, wiemy od dawna. Podobnie jest w przypadku dokumentów, jakie powinni stworzyć kandydaci do pracy na wybranych stanowiskach. Niebanalne, ale treściwe i konkretne CV to w wielu przypadkach przepustka do kariery. Dlatego też warto ten dokument odpowiednio spersonalizować, spełniając wymogi zawarte w ofercie pracy.



    Jesteś na bieżąco


    Już na etapie tworzenia życiorysu możesz pokazać pracodawcy, że jesteś w pełni zaangażowany i zainteresowany. Skup się na tym, by w CV były zawarte naprawdę istotne informacje. Może się zdarzyć, że chcesz aplikować na dwa zupełnie różne stanowiska. Aby dopasować życiorys do wymogów pracodawcy powinieneś zapoznać się z historią przedsiębiorstwa, jego filozofią oraz wartościami, jakie promuje. Jeśli ukończyłeś szkolenia albo kursy przydatne na stanowiskach, umieść tę informację w CV. W ten sposób zasygnalizujesz, że jesteś na bieżąco i regularnie podnosisz swoje kwalifikacje.

    Forma życiorysu zgodna ze specyfiką profesji


    To, jak będzie wyglądało CV uzależnione jest w dużej mierze od zawodu, który wykonujesz lub chcesz wykonywać. W przypadku bardziej formalnych zawodów raczej niewskazane jest stosowanie bardziej wymyślnych szablonów, kolorystyki czy układu. Na tę swobodę mogą sobie pozwolić przede wszystkim osoby wykonujące zawody kreatywne lub artystyczne. Bez względu n profesję, kluczową rolę w życiorysie zawsze odgrywa treść. Jeśli chcesz zmienić branżę, wybierz spośród swoich kompetencji takie, które będą przydatne na zupełnie nowym stanowisku. Warto też wspomnieć o najważniejszych osiągnięciach w pracy - dzięki nim podkreślisz swoją konsekwencję, wytrwałość oraz ambicję.

    Wybierz to, co najważniejsze


    CV, które ma kilka stron ba pewno nie zrobi dobrego wrażenia na osobach odpowiedzialnych za zatrudnienie. Jeśli aplikujesz na kilka zupełnie różnych ofert, nie powinieneś wysyłać tego samego życiorysu do każdego pracodawcy. Tutaj konieczna będzie selekcja informacji pod kątem rodzaju zawodu, jaki Cię interesuje. Dlatego też dobrze będzie pominąć np. dorywcze prace sprzed lat, które właściwie nic nie wniosły do Twojego życia zawodowego, nie nabyłeś w nich nowych umiejętności i by jedynie dodatkowym źródłem dochodu. W tym celu lepiej skorzystać z dodatkowych staży, które pozwolą wypracować kompetencje potrzebne do pracy na profesjonalnych stanowiskach.

    Kiedy już wyślesz CV i zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdź, jakie pytania są najczęściej zadawane podczas rekrutacji i jakich odpowiedzi unikać. Zastanów się na tym, co chcesz osiągnąć w nowej pracy, jakie są oczekiwania finansowe i co wniesiesz do firmy. Nie zapomnij o tym, by poczytać na temat pracodawcy i dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat jego działalności.