• 23.01.2023

    Luka w CV - jak o niej mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

    Idąc na rozmowę kwalifikacyjną o pracę nigdy nie wiemy czego się spodziewać. Obawy są zrozumiałe, a ryzyko pojawienia się niewygodnych pytań bardzo możliwe. Warto, więc dowiedzieć się jak poradzić sobie w przypadku wystąpienia jednego z nich, a mianowicie dotyczącego przerwy w zatru...

    Idąc na rozmowę kwalifikacyjną o pracę nigdy nie wiemy czego się spodziewać. Obawy są zrozumiałe, a ryzyko pojawienia się niewygodnych pytań bardzo możliwe. Warto, więc dowiedzieć się jak poradzić sobie w przypadku wystąpienia jednego z nich, a mianowicie dotyczącego przerwy w zatrudnieniu. Czy należy się z niej tłumaczyć, czy raczej świadomie nie poruszać tej kwestii licząc na to, że rekruter nie zwróci na nią uwagi?


    Dłuższa przerwa w zatrudnieniu może być niemałym zmartwieniem dla osób wybierających się na rozmowę kwalifikacyjną. Nasze obawy często wiążą się z prawdopodobieństwem nieprzychylnej oceny nas jako kandydatów. Skąd ta luka? Pewnie z lenistwa…


    Tymczasem przestój w karierze wcale nie musi być aż tak dużym problemem, jak nam by się mogło wydawać. Wystarczy dowiedzieć się jak o nim mówić, aby podczas spotkania w sprawie pracy wypaść jak najkorzystniej. 


    Oczywiste jest, że nie pracując przez jakiś czas, wychodzimy z wprawy i najzwyczajniej w świecie zapominamy wiele istotnych faktów związanych z branżą, w której byliśmy zatrudnieni. Siłą rzeczy nasza pewność siebie wtedy również spada – ważne jednak, by uświadomić sobie, że to etap przejściowy, powrót po dłuższej przerwie do pracy nie jest łatwy, ponowne wdrożenie się wymaga czasu, ale to normalne.   


    Przerwę w karierze wyjaśnij najlepiej w CV


    Przerwa w zatrudnieniu może mieć różne przyczyny. Dobrze jednak, abyś na spotkaniu z rekrutującym jej nie zatajał. Unikanie tematu może nie spodobać się pracodawcy, który może odnieść wrażenie, że coś przed nim ukrywamy.

    Jeśli zależy Ci, aby od początku pokazać się pracodawcy w dobrym świetle, przerwę w CV najlepiej krótko opisz w samym dokumencie. Jeśli rekruter przeczyta, skąd się ona wzięła, być może w ogóle nie będzie poruszać tego tematu na rozmowie.


    Jak opisać lukę w CV?


    Po prostu – zamiast naciągać daty – co odradzamy, ze względu na to, że to ,,małe oszustwo’’ może wyjść na światło dzienne na dalszym etapie rekrutacji, wpisz po prostu przerwę jako kolejną pozycję wraz z krótkim jej opisem np.: urlop macierzyński, gap year, rozkręcanie własnego biznesu, przerwa zdrowotna, przerwa związana z samodoskonaleniem (tutaj dobrze jest wymienić co udało nam się w tym czasie osiągnąć np: ukończone kursy, szkoła bądź inne osiągnięcia) itp. 


    • Sprawa osobista


    Jeżeli przerwa wynikała z przyczyn, o których nie chcesz informować przyszłego pracodawcy, nie musisz wdawać się w szczegóły – wystarczy krótki opis np.: przerwa rodzinna. Istotne, by nie zostawiać dłuższego okresu, w którym nie byłeś zatrudniony, bez wyjaśnienia. Uzasadniając przyczyny przerwy w CV pokazujesz, że brak pracy nie wynikał z lenistwa, lecz z innych powodów. Warto też rozważyć, czy odpowiednio przedstawiona sytuacja nie zadziała na Twoją korzyść. W końcu wychowując dzieci, również nabywamy cenne umiejętności, jak: wielozadaniowość czy anielską cierpliwość.


    • Luka w CV z powodu bezrobocia


    Przerwa w zatrudnieniu może wynikać również z powodu trudności związanych ze znalezieniem pracy. Pokazanie pracodawcy, że wykorzystaliśmy ten czas na doskonalenie swoich umiejętności np.: przez branie udziału w kursach, warsztatach czy wolontariatach sprawia, że wypadniemy w jego oczach korzystnie. Może udało Ci się w tym okresie zrobić coś interesującego np.: stworzyć własną stronę internetową, bądź wykonać wyjątkowe zdjęcia czy wziąć udział w godnym uwagi przedsięwzięciu, którym warto się pochwalić?

    Taka aktywność świadczy o tym, że, jesteśmy kreatywni, zdeterminowani oraz chcemy się rozwijać.


    • Gap year


     Na swoją korzyść można też wykorzystać roczną przerwę od pracy (gap year) związaną np.: z podróżą życia. Osoba jadąca w daleką podróż jest odważna, otwarta na świat, zna języki obce oraz umie poradzić sobie w różnych sytuacjach w życiu. Bez wątpienia warto też opowiedzieć rekruterowi o dorywczych pracach, które wykonywaliśmy w czasie takiej podróży (o ile mieliśmy taką możliwość).


    Oprócz wyjaśnienia przyczyn luki w CV dobrze przygotuj się do całej rozmowy, tak aby pokazać, że mimo przerwy w zatrudnieniu jesteś na bieżąco z nowinkami w branży. Dobrze jeśli uzupełnisz wiedzę, która może Ci się przydać nie tylko podczas rekrutacji, ale także podczas późniejszej pracy. Przypomnij sobie istotne informacje związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeżeli dobrze się przygotujesz, różnica między Twoją kandydaturą a innych osób ubiegających się o pracę bez luki w CV będzie niewidoczna.