• 23.11.2022

    Jak mówić o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

    Dla wielu osób jednym z najtrudniejszych momentów podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest autoprezentacja. To kluczowy element rekrutacji, który w dużej mierze decyduje o przyjęciu do pracy. Nie każdy posiada wrodzoną charyzmę, jak również nie każdy posługuje się kwiecistą mową. Jak zate...

    Dla wielu osób jednym z najtrudniejszych momentów podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest autoprezentacja. To kluczowy element rekrutacji, który w dużej mierze decyduje o przyjęciu do pracy. Nie każdy posiada wrodzoną charyzmę, jak również nie każdy posługuje się kwiecistą mową. Jak zatem wyróżnić się na tle konkurencji? Czym można zaimponować przyszłemu pracodawcy? Sprawdź nasze porady - pomogą Ci one w zdobyciu pracy. 



    Rozmowa kwalifikacyjna krok po kroku


    W zależności od stanowiska o które się ubiegamy, każda rozmowa kwalifikacyjna może przebiegać nieco inaczej, a czas jej trwania może się różnić. Zazwyczaj mieści się on w przedziale od 30 do nawet 90 minut, w zależności od przebiegu rekrutacji.


    Najczęściej spotykanym schematem rozmowy o pracę jest:


    • przywitanie i krótkie wprowadzenie przez osobę prowadzącą rozmowę,

    • opis charakterystyki firmy, stanowiska oraz zadań,

    • pytania do kandydata,

    • autoprezentacja kandydata,

    • pytania kandydata do rekrutera,

    • posumowanie rozmowy.

    Należy zaznaczyć, że autoprezentacja jest stałym elementem każdej rekrutacji, rzadko pomijanym przez pracodawców. Podczas kilku minut Twojej wypowiedzi, rozmówca jest w stanie zebrać cenne dla niego informacje i przeanalizować czy posiadasz cechy, umożliwiające pracę na danym stanowisku. By przekonać rekrutera, że wybór Twojej osoby jest strzałem w dziesiątkę, musisz tego dowieść i wyróżnić się na tle konkurencji. Idealnie uszyty przekaz, dopasowany do oczekiwań i skrojony na miarę Twoich możliwości, pomoże Ci zrobić dobre wrażenie. Choć zadanie nie należy do łatwych (a na pewno nie dla każdego), to zapewniamy, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu moment autoprezentacji nie będzie aż tak stresujący, a efekt końcowy wzbudzi satysfakcję.


    Przygotowanie do rozmowy – klucz do sukcesu


    Pozytywnie zakończony pierwszy etap procesu rekrutacyjnego to wspaniała wiadomość! Jednak jeszcze nie czas na świętowanie, ponieważ przed Tobą trudniejsza część tej batalii. A przygotowania do niej należy rozpocząć od zapoznania się z historią firmy, panującymi w niej zasadami, prowadzoną działalnością i najważniejszymi projektami. W ten sposób wykreujesz własny obraz przedsiębiorstwa, a także ukształtujesz zdanie na temat tego, co najbardziej Ci się w nim podoba i dlaczego chcesz nawiązać współpracę. Ten etap przygotowań jest bardzo ważny, ponieważ znajomość specyfiki firmy pozwoli Ci wybrnąć z wnikliwych pytań, dotyczących branży i klientów. Twoje zaangażowanie i wiedza z pewnością nie umkną uwadze rozmówcy i zapadną w jego pamięć, a to świetny początek!

    Kolejnym wartym uwagi aspektem jest dokładne zapoznanie się z opisem stanowiska, na które aplikujemy. By zapewnić rekrutera o zasadności przyjęcia właśnie Ciebie do danej pracy, zagwarantuj, że spełniasz oczekiwania stawiane przed przyszłym pracownikiem. W tym przypadku sprawdzą się solidne argumenty w odpowiedzi na wytyczne zawarte w ofercie. Prawdziwym asem w rękawie, będzie więc przygotowanie konkretnych zadań wykonywanych w przeszłości, które zaświadczą o Twoim doświadczeniu np.


    Wymagania:
    Kreatywność

    Argument: Zaprojektowanie kampanii reklamowej dla klienta, która odbiła się szerokim echem w całej Polsce.


    Nie zapomnij o ponownym przeanalizowaniu swojego CV oraz listu motywacyjnego (jeśli taki składałeś/aś). Osoba prowadząca rekrutację w oparciu o dokumenty aplikacyjne będzie zadawać szczegółowe pytania. Od chwili składania CV do momentu pojawienia się w firmie na rozmowie kwalifikacyjnej często mija wiele tygodni, dlatego szybka analiza odświeży Ci pamięć. W ten sposób unikniesz długiego zastanawiania się w poszukiwaniu odpowiedzi, dotyczącej przeszłości zawodowej lub zdobytych kwalifikacji.

    Wyżej wymienione elementy przygotowań zapewnią Ci większą pewność siebie, kiedy znajdziesz się pod ostrzałem pytań rekrutera. Teraz czas na opracowanie tajnej broni w walce o zdobycie posady – Twojej autoprezentacji.


    Opowiedz o sobie i przekonaj mnie


    Wiele osób ma problem z opowiadaniem o sobie. Mówienie o własnych zaletach i osiągnięciach nie jest proste, nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na której mamy zaprezentować się z najlepszej strony. Od czego w takim razie zacząć przemówienie i co powinno ono zawierać?


    Streszczenie doświadczenia zawodowego oraz najistotniejszych osiągnięć i kwalifikacji – nie opowiadaj o pierwszych zajęciach, które nie mają żadnego związku z interesującym Cię stanowiskiem. Zacznij od zatrudnienia, dającego istotne doświadczenie. Koniecznie wspomnij o najważniejszych sukcesach i znaczących projektach, w których brałeś/aś udział.

    Opowiedz o mocnych stronach i cechach charakteru – wybierz te cechy, które najlepiej korespondują z przyszłą pracą, np. marketingowiec – kreatywność, skrupulatność, komunikatywność, zadaniowość, doskonała organizacja czasu pracy.

    Co firma może zyskać dzięki Tobie – w tym miejscu warto powiedzieć o tym, co najcenniejszego możesz wnieść, jako nowy pracownik np. zaproponować rozwiązanie jakiegoś problemu, sprowadzenie nowych klientów przez wzgląd na zdobyte doświadczenie czy wzmocnienie danego działu poprzez dzielenie się zdobytą już wiedzą.

    Dlaczego chcesz pracować w tej firmie – wykorzystaj tu zdobyte informacje, wspomnij mocne strony firmy, projekty warte uwagi czy osiągnięte wyniki.

    Ambicje i pasja – w czasie wypowiedzi wpleć ciekawą historię, skąd pojawiły się Twoje zainteresowania dotyczące pracy i czy stanowi ona Twoją pasję. Dobre wrażenie zrobi również zaakcentowanie stałej chęci rozwijania swoich umiejętności.


    O tym musisz pamiętać


    Dobrze skrojony przekaz werbalny to tylko część sukcesu. By uwiarygodnić naszą autoprezentację, musimy pamiętać też o mowie ciała. Jeśli opracowałeś/aś już cześć merytoryczną, czas na trening. Ćwiczenie tej części „przedstawienia” ułatwi Ci lustro, dzięki któremu zobaczysz nad czym popracować, a czego unikać w rozmowie. W pierwszej kolejności skup się na przyjęciu postawy otwartej, świadczącej o większej pewności siebie – wyprostowane plecy, ściągnięte łopatki i głowa skierowana w stronę rozmówcy. Unikaj przy tym zakładania ręki na rękę. O pewności siebie świadczy również sposób gestykulacji oraz poruszania się. Staraj się zapanować nad zbyt żywiołową gestykulacją i poruszaj się z większym spokojem. Kręcenie się na krześle, rozbiegany wzrok i szybkie, niezdecydowane ruchy świadczą o zdenerwowaniu, ale również o niezdecydowaniu i niepewności. Skup się na kontakcie wzrokowym ze swoim rozmówcą. Patrzenie w oczy świadczy o śmiałości i zainteresowaniu rozmową. Więcej na ten temat piszemy w artykule „Perfekcyjna rozmowa kwalifikacyjna i jak ją zaplanować”. Te subtelne zachowania w kontaktach międzyludzkich mają fundamentalne znaczenie dla przebiegu rozmowy i jej powodzenia.

    Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może wymagać sporo zaangażowania i czasu, ale z perspektywy zatrudnienia na wymarzonym stanowisku – jest ono warte dużo więcej.