• 28.12.2020

    Czy mówienie o zainteresowaniach może wpłynąć na wynik rozmowy kwalifikacyjnej?

    Żyjemy szybko, pracujemy ponad normę i mamy mało czasu dla siebie. Brzmi znajomo? Niestety, wielu ludzi bardzo mocno poświęca się budowaniu kariery, że zapomina o sobie i swoich potrzebach. I nie chodzi tu o potrzeby czysto fizyczne lub materiale, ale o potrzeby duszy. Ciało i umysł wymagaj...

    Żyjemy szybko, pracujemy ponad normę i mamy mało czasu dla siebie. Brzmi znajomo? Niestety, wielu ludzi bardzo mocno poświęca się budowaniu kariery, że zapomina o sobie i swoich potrzebach.


    I nie chodzi tu o potrzeby czysto fizyczne lub materiale, ale o potrzeby duszy. Ciało i umysł wymagają regeneracji i odskoczni od codzienności zawodowej. Dlatego też warto znaleźć hobby. Coś, o będziesz robić sam dla siebie, co przyniesie Ci radość i pozwoli rozwijać się w dziedzinach zupełnie nie powiązanych z karierą zawodową. Masz już pasję? Świetnie! Posiadanie dodatkowych zainteresowań to coś, co z pewnością powinieneś ująć w CV. Dzięki temu zwrócisz uwagę rekruterów i będziesz mógł opowiedzieć o swojej pasji na rozmowie kwalifikacyjnej.

    Tak, na rozmowie kwalifikacyjnej. Specjaliści badający rynek osób szukających pracę są zgodni, że okandydaci posiadający jakiekolwiek zainteresowania mają większe szanse na zatrudnienie. To, czym się zajmujesz w wolnym czasie tylko pozornie nie ma wpływu na Twoje umiejętności czy kwalifikacje. Jednak dla potencjalnego pracodawcy kandydat posiadający hobby, które kocha i wykonywanie którego daje mu radość, bardzo dużo mówi. Co może wywnioskować pracodawca na podstawie zainteresowań ujętych w CV?

    Jakie aktywności najbardziej cenią pracodawcy?


    Sport i prowadzenie aktywnego trybu życia to bardzo popularne zjawisko. Świadomość, że zdrowie i jakość życia znacznie poprawiają się dzięki aktywności sprawia, że w siłowniach, parkach czy obiektach rekreacyjnych jest oraz większa ilość biegaczy, rowerzystów czy osób pracujących nad kondycją ciała. Informacja o uprawianiu sportu (profesjonalnie lub amatorsko) to dla rekrutera sygnał, że potrafisz się zaangażować i jesteś w tym wytrwały. Ponadto, aktywność fizyczna zawsze wiąże się z samodyscypliną oraz systematycznością i umiejętnością pracy zespołowej, czyli cechami pożądanymi w każdym zawodzie. Oczywiście także inne pasje mogą sugerować przyszłemu pracodawcy, że warto w Ciebie zainwestować i wale nie muszą to być jakieś wyszukane aktywności. Wędkowanie wykształca cierpliwość, rozwiązywanie krzyżówek doskonale wpływa na pamięć, a szachy uczą logicznego myślenia. Bez względu na to, jakie hobby masz, zawsze umieszczaj o nim informację w CV.

    Jak opowiadać o pasjach?


    Jeśli już trafisz na rozmowę kwalifikacyjną, na pewno zostaniesz wypytany o kwestie wykształcenia, umiejętności i kwalifikacji. Bądź jednak przygotowany na rozmowę na temat swoich zainteresowań. Nie musisz snuć wywodów na temat technicznych spraw związanych ze sportem lub czynnościami które wykonujesz. Wystarczy, że będziesz mówił z pasją i emocjami. Oczywiście cały czas musisz mieć na uwadze, że to profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna i nie powinieneś za bardzo się rozwodzić nad swoimi osiągnięciami albo przygodami. Dla rekruterów najbardziej istotne będzie to, że mówienie o hobby wywołuje i Ciebie pozytywne emocje.

    Nie masz jednej pasji?


    To nic. Jeśli w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz zapytany o szczegółowe zainteresowania, ale takowych nie posiadasz - powiedz o tym, co robisz najczęściej. Nie kłam i nie koloryzuj. Jeśli najwięcej czasu spędzasz na czytaniu - świetnie. Kochasz spacery z psem i dużą frajdę sprawia Ci wspólna zabawa i nauka nowych sztuczek? Też dobrze. Nie szukaj hobby na siłę. W trakcie rozmowy doświadczony rekruter wyczuje Twoje zakłopotanie i będzie wiedział, że niepotrzebnie wzbogaciłeś CV.

    Zaangażowanie w sport lub inną aktywność to dla każdego pracodawcy informacja, że możesz posiadać cechy niezbędne do pracy na stanowisku, na które aplikujesz. Sport uczy pracy zespołowej i konsekwencji. Podróże dają wiedzę o świecie i ludziach, a zamiłowanie do planszówek pobudza logiczne i kreatywne myślenie. Nie bój się, jeśli jeszcze nie odkryłeś swojej pasji. Wszystko przed Tobą. Jeśli trafisz na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której rekrutujący będą dopytywać o zainteresowania, podejdź do tematu konkretnie, ale z pasją. To, w jaki sposób będziesz mówić o hobby pokaże pracodawcy, że jesteś kompetentną osobą, która jest spełniona w życiu osobistym i będzie idealnym reprezentantem firmy w przyszłości.