• 31.05.2023

    Wpływ benefitów na motywację pracowników

    Sukces każdej dobrze prosperującej firmy zaczyna się od pracowników – ich sumienności, zaangażowania, wydajności oraz wiedzy. Wynagrodzenie jest jednym z podstawowych motywatorów, a jednak nie zawsze wystarcza, aby zatrzymać wykwalifikowaną osobę na stanowisku. Coraz częściej spotyka ...


    Sukces każdej dobrze prosperującej firmy zaczyna się od pracowników – ich sumienności, zaangażowania, wydajności oraz wiedzy. Wynagrodzenie jest jednym z podstawowych motywatorów, a jednak nie zawsze wystarcza, aby zatrzymać wykwalifikowaną osobę na stanowisku. Coraz częściej spotyka się bowiem oferty, w których poza benefitami płacowymi, pracodawcy oferują również dodatki w postaci kart podarunkowych, szkoleń, ubezpieczeń czy prezentów świątecznych/urodzinowych.



    Czym są benefity pozapłacowe?


    Są to dodatkowe świadczenia, których celem jest zwiększenie motywacji pracowników. Benefity pozapłacowe nie powinny wpływać na wielkość wynagrodzenia. Najczęściej są one dodatkami, które pośrednio wpływają na budżet pracownika. Są to usługi, z których pracownik i tak by korzystał, opłacając je z prywatnego budżetu, np. ubezpieczenie, karta MultiSport, prywatna opieka zdrowotna.

    Jakie benefity najczęściej oferują pracodawcy?


    Do najczęściej oferowanych przez pracodawców benefitów pozapłacowych zaliczamy:

    – pakiet medyczny – czyli dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej obejmującej zakład/siec zakładów, z którymi pracodawca zawarł umowę. Ilość specjalistów oraz usług uzależniona jest od wykupionego przez pracodawcę pakietu, jednak najczęściej obejmuje ona ok. 10-15 specjalistów oraz ok. 50 badań diagnostycznych.

    – karta MultiSport – umożliwia ona korzystanie z dowolnych obiektów sportowych na terenie całego kraju bez żadnej lub z minimalną opłatą dodatkową. Jej posiadacze mogą korzystać z siłowni, basenów, kortów tenisowych czy zajęć organizowanych w kompleksach.

    – kursy i szkolenia – nie tylko branżowe, ale i językowe, psychologiczne czy dotyczące zainteresowań pracowników. Rozwój osobisty to jeden z czynników, który znacząco wpływa na ich samopoczucie, a co za tym idzie wydajność i dobre samopoczucie w pracy.

    – ubezpieczenia – jest to usługa na którą większość osób i tak się decyduje, opłacając ją z własnych środków. W przypadku ubezpieczeń grupowych koszty są niższe a pracownik może wykluczyć jeden ze swoich wydatków, przeznaczając ten budżet na inny cel.

    – wczasy pod gruszą – świadczenie wypłacane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, które polega na dopłacie do wypoczynku pracownika. Wysokość ulgi ma charakter uznaniowy, ustala się ją na podstawie cen rynkowych.

    Rozwiązania pozwalające na odpoczynek/poprawę samopoczucia pracownika w trakcie pracy również są benefitami. Przykładem takich udogodnień mogą być: zdrowe przekąski, fotele do masażu, sale do gier czy nawet sprzęt do ćwiczeń.

    Dlaczego warto wprowadzać benefity pozapłacowe?


    Pracownicy są zazwyczaj najważniejszymi zasobami w firmie. Inwestycja w ich zdrowie oraz samopoczucie to inwestycja w wzrost wydajność oraz jakość wykonywanej przez nich pracy, a co za tym idzie w rozwój firmy. Zarówno benefity, które pozwalają na oderwanie się na chwilę od obowiązków służbowych w miejscu pracy jak i te które ułatwiają zrelaksowanie się po jej godzinach, pozwalają pracownikowi wypocząć i zregenerować siły.

    Benefity pozapłacowe a rekrutacja


    Od lat doświadczamy w Polsce sytuacji, gdzie to pracownik „dyktuje warunki” na rynku pracy. Popyt na wykwalifikowanych, doświadczonych podwładnych ciągle wzrasta, a ich jest na rynku coraz mniej. Pracodawca, który oprócz konkurencyjnego wynagrodzenia, oferuje dodatkowe benefity wyróżnia się wśród innych, zachęcając potencjalnych pracowników do aplikacji na stanowisko w jego firmie.