• 31.05.2023

    Przebywasz na bezrobociu? Sprawdź, jak dobrze wykorzystać ten czas!

    Straciłeś pracę? Od kilku miesięcy bezskutecznie szukasz nowej? Telefon milczy, nikt nie zaprasza Cię na rozmowy rekrutacyjne. Podpowiemy Ci jak aktywnie wykorzystać ten czas! Bez względu na przyczynę, utrata pracy zwykle wpływa na poczucie własnej wartości. Towarzyszą temu wydarzeniu r...

    Straciłeś pracę? Od kilku miesięcy bezskutecznie szukasz nowej? Telefon milczy, nikt nie zaprasza Cię na rozmowy rekrutacyjne. Podpowiemy Ci jak aktywnie wykorzystać ten czas!


    Bez względu na przyczynę, utrata pracy zwykle wpływa na poczucie własnej wartości. Towarzyszą temu wydarzeniu różne emocje, od radości po te negatywne jak złość, niepewność czy strach. Na początku się cieszysz, odpoczywasz, nadrabiasz zaległości domowe, śpisz do południa. W wolnej chwili, sprawdzasz oferty pracy – do wybranych firm wysyłasz swoje CV. Dzień za dniem mija jednak nieubłaganie, nikt nie pisze, nie dzwoni. Zastanawiasz się dlaczego. Może trzeba poczekać dłużej, przy okazji ucząc się nowych rzeczy? Wykorzystaj ten czas i ciesz się nim póki trwa. Podpowiemy Ci jak to zrobić najlepiej.


    Bezrobocie to szansa na zmianę


    Przerwa w pracy zawodowej może okazać się szansą na zdobycie nowych umiejętności, doświadczeń,

    a w rezultacie przyczynić się do zmiany w życiu. Przebywając na bezrobociu masz wystarczająco dużo czasu, aby rozwijać swoje zainteresowania. Robienie tego co się lubi poprawia samopoczucie, dodatkowo pozwala skupić się na czymś innym niż tylko na poszukiwaniu pracy. Mało tego, pobyt na bezrobociu może wręcz przyczynić się do spełnienia marzeń zawodowych. Wystarczy realizować swoją pasję – kto wie, może dzięki niej zaczniesz zarabiać? Ponadto Twoje hobby pomoże Ci zmierzyć się ze stresem i rozczarowaniem wynikającym z długotrwałym pobytem na bezrobociu.


    Zwiększaj swoje kwalifikacje


    Warto wykorzystać czas bez pracy, na to, aby doskonalić swoje umiejętności. Ucz się języka obcego, poznawaj nowe (pożądane w Twojej branży) programy komputerowe oraz trendy technologiczne, zgłębiaj wiedzę w swojej dziedzinie. Możesz też poznawać zupełnie nowe rzeczy. Nie trać czasu! Swoim zaangażowaniem i aktywnością będziesz mógł pochwalić się na przyszłych rozmowach kwalifikacyjnych. To duży plus, pracodawca zauważy, że nie tylko szukasz pracy, ale się też rozwijasz.


    Jeśli uznasz, że brakuje Ci kwalifikacji, wiedzy, uprawnień do tego, aby pracować na pożądanym stanowisku, zastanów się, co możesz zrobić, aby nadrobić zaległości w tej kwestii. Patrz realnie na to, co jesteś w stanie osiągnąć. Ile czasu zajmie Ci przyswojenie wiedzy z konkretnej dziedziny, bądź uzyskanie wymaganego certyfikatu? Pomocne w tym procesie może okazać się stworzenie planu działania, w którym ustalisz sobie czas na realizację poszczególnych celów.


    Utrzymuj kontakty


    Poznawaj ludzi i pielęgnuj te relacje. Jeśli do tej pory tego nie robiłeś, to najwyższy czas to zmienić. Szukaj możliwości do spotkań ze specjalistami z różnych branż. Bierz udział w targach pracy i różnych istotnych wydarzeniach związanych z aktywizacją zawodową w Twojej okolicy. Im więcej będziesz aktywnie uczestniczył w tego typu inicjatywach, tym szybciej osiągniesz swój cel – znajdziesz upragnioną pracę.


    Jak dobrze wykorzystać czas na bezrobociu?


    • Czytaj, dokształcaj się, zdobywaj wiedzę na interesujący Cię temat. Możesz to robić za pośrednictwem Internetu. Wiedzę zdobędziesz też z książek i tutoriali.

    • Zwiększaj swoje kwalifikacje poprzez udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach.

    • Bierz udział w konferencjach, wydarzeniach networkingowych, meet-upach,

    • Pisz bloga, działaj w mediach społecznościowych, udzielaj się w grupach branżowych, dziel się wiedzą i korzystaj z doświadczenia innych.


    Jak widzisz od Ciebie zależy to, czy wykorzystasz bezrobocie jako czas do rozwoju i zmiany, czy uznasz ten okres jako zupełnie bezproduktywny, który będziesz Ci się kojarzył jedynie z niepowodzeniem.