• 29.12.2022

    Praca biurowa a zdrowie - jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi z pracą siedzącą ?

    Praca w nowocześnie wyposażonym biurze, śniadania biznesowe, znane wszystkim przerwy „na kawkę”. Brzmi dobrze, prawda? Okazuje się, że wcale takie nie jest. Praca biurowa to jedna z najbardziej niszczących zdrowie posad. Jej tryb wpływa zarówno na naszą psychikę, jak i kondycję fizyczną. W jaki spos...

    Praca w nowocześnie wyposażonym biurze, śniadania biznesowe, znane wszystkim przerwy „na kawkę”. Brzmi dobrze, prawda? Okazuje się, że wcale takie nie jest. Praca biurowa to jedna z najbardziej niszczących zdrowie posad. Jej tryb wpływa zarówno na naszą psychikę, jak i kondycję fizyczną. W jaki sposób? O tym opowiemy w artykule.

    Zdrowie fizyczne


    Z licznych badań wynika, że u pracowników biurowych diagnozuje się obecnie więcej urazów mięśniowo-szkieletowych niż u osób, które na co dzień wykonują pracę fizyczną. Co więcej, wielogodzinne siedzenie stało się ryzykiem zawodowym, porównywalnym do noszenia ciężkich przedmiotów czy pracy na wysokościach.


    Kręgosłup 


    Pozycja siedząca jest pozycją nienaturalną dla naszego kręgosłupa. Podczas siedzenia nasze mięśnie są w stanie długotrwałego napięcia, co blokuje przepływ krwi oraz prowadzi do ucisku na nerwy. Najbardziej narażonymi na skutki siedzenia są osoby, które swoją pracę wykonują „za biurkiem”. Spędzają oni w tej pozycji od 6 do nawet 12 godzin dziennie. Tak regularne nadwyrężanie mięśni prowadzi do bólów, następnie schorzeń oraz trwałych urazów kręgosłupa, które powodują całkowitą niezdolność do pracy. 


    Krążenie


    Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji negatywnie wpływa również na nasz układ krążeniowy a choroby z nim związane mogą prowadzić do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego. Tego rodzaju problemy to m.in.: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, niedokrwienie serca, zawał czy miażdżyca.  

    Wzrok 


    Praca biurowa najczęściej wiąże się z wielogodzinnym kontaktem z monitorem komputera, co jest podstawą kolejnych dolegliwości wynikających z tej specyfiki pracy. Na początku pojawia się problem z nawilżeniem spojówki i rogówki, słabną mięśnie gałki ocznej, zaczynamy odczuwać ból, suchość, szczypanie. Częste nadwyrężanie wzroku prowadzi do obniżenia ostrości widzenia, a także skutkuje bólami głowy, na które skarżą się pracownicy. 


    Zdrowie psychiczne 


    Stres związany z obowiązkami, jakie spoczywają na pracowniku biurowym, brak dostępu do światła dziennego oraz brak ruchu wpływają również na nasze zdrowie psychiczne. Skutkiem jest obniżone samopoczucie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją oraz niższa efektywność. 


    Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne w pracy? 


    Podstawą jest to, abyśmy dbali o nasze codzienne samopoczucie i nie ignorowali sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Ważne jest również wykonywanie czynności, które pozwolą na jego regenerację. Należą do nich:

    - regularne przerwy – nawet krótkie, minutowe przerwy od wpatrywania się w ekran w pozycji siedzącej mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. Po pierwsze, od monitora odpoczywają wtedy nasze oczy, po drugie – wstając rozluźniamy mięśnie, co kojąco wpływa na nasz kręgosłup, a po trzecie – chwilowa zmiana pozycji z siedzącej na stojącą/chodzącą pozwala na unormowanie krążenia,

    - odpowiednia dieta – spora część pracowników biurowych spożywa posiłki w trakcie pracy, czytając, wypełniając dokumenty. Cały proces przebiega w pośpiechu. Warto zmienić ten nawyk, zacząć jeść regularnie, zwracać uwagę na posiłki, które wybieramy, dostosować kaloryczność do trybu pracy oraz pić co najmniej 2 litry wody dziennie,

    - organizacja stanowiska pracy – szczególną uwagę warto zwrócić na pozycję, w której pracujemy, a więc ustawienie krzesła, nóg, monitora. Odpowiednia pozycja pozwala uniknąć problemów związanych z karkiem, kręgosłupem i oczami. Warto również dostosować stanowisko do swoich indywidualnych preferencji np. ułożenie dokumentacji, kolorystykę, gadżety, które umilą nam pracę,

    - aktywność fizyczna – u osób pracujących umysłowo aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Po ośmiu godzinach spędzonych w jednej pozycji musimy zadbać o rozluźnienie mięśni pracujących w tym czasie oraz pobudzenie innych, które przez cały dzień spoczywały. Wysiłek fizyczny pomaga również w utrzymaniu odpowiedniego krążenia oraz pozytywnie wpływa na naszą psychikę,

    - badania profilaktyczne – są one podstawą kontroli stanu własnego zdrowia. Wiele chorób, choć niebezpiecznych, w początkowym etapie przebiega całkowicie bezobjawowo. Ich wczesne wykrycie zwiększa szanse skutecznego leczenia. Wykonując badania, nie zapominajmy o okuliście.

    Praca siedząca nie sprzyja utrzymywaniu dobrej kondycji. Naraża nas również na stres związany z powierzonymi nam obowiązkami. Jednak ani nasze zdrowie, ani samopoczucie nie zależą jedynie od niej. Wprowadzenie do życia kilku zasad, pozwalających na regenerację naszego ciała i umysłu, zniwelują przykre skutki pracy. Co więcej, mogą one pozytywnie wpłynąć na wydajność oraz nastawienie do obowiązków zawodowych.

    https://asystentbhp.pl/bole-kregoslupa-a-praca-biurowa-jak-sobie-pomoc/

    https://www.contino.pl/blog/jak-zadbac-o-zdrowie-wykonujac-prace-biurowa

    https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/jak-praca-w-biurze-niszczy-zdrowie/jrr57qs

    https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,10-najczestszych-chorob-ukladu-krazenia,galeria,60661912.html