• 05.06.2023

    Praca zdalna – dla kogo odpowiednia?

    W ostatnim czasie coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie możliwości pracy zdalnej dla swoich pracowników. Decyzja ta może wynikać z wielu powodów jak na przykład konieczność dostosowania się do panującej sytuacji epidemiologicznej czy też chęci zwiększenia elastyczności prac...

    W ostatnim czasie coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie możliwości pracy zdalnej dla swoich pracowników. Decyzja ta może wynikać z wielu powodów jak na przykład konieczność dostosowania się do panującej sytuacji epidemiologicznej czy też chęci zwiększenia elastyczności pracy. Niemniej jednak praca zdalna nie może być wykonywana przez każdego. W tym artykule przedstawimy, dla kogo jest przeznaczona.


    W ostatnich latach praca zdalna znacznie zyskała na popularności. Wszystko za sprawą wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich latach. Jednym z kluczowych była pandemia COVID-19. Za jej sprawą przedsiębiorstwa chcące funkcjonować w czasie obostrzeń musiały wprowadzić rozwiązania pozwalające pracownikom na wykonywanie swoich obowiązków, a jednocześnie niezagrażające ich zdrowiu. W tym okresie czasu wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie możliwości pracy zdalnej. Po pewnym czasie funkcjonowania takiej formy zatrudnieni dostrzegali w tym rozwiązaniu wiele zalet tj. lepsza wydajność pracy, oszczędność czasu, obniżenie kosztów związanych z dojazdem.


    Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne dla każdego pracownika. Dlaczego?


    Praca zdalna wymaga od zatrudnionego dużej samodyscypliny i samokontroli. Osoby, które potrafią skutecznie planować swoje zadania, samodzielnie podejmować decyzje oraz umiejętnie radzić sobie

    z trudnościami, zapewne będą w stanie skutecznie pracować zdalnie. Rozwiązanie to może okazać się natomiast nieodpowiednie dla osób, które mają z tym trudności, a także wymagają stałego wsparcia ze strony przełożonych i kolegów z pracy.


    Aby, pracować na odległość należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia pracy. Osoba pracująca zdalnie powinna mieć dostęp do niezbędnych programów i aplikacji, jak również stabilne połączenie internetowe i komputer spełniający wymagania techniczne. Na szczęście firm coraz częściej decydują się na przekazanie pracownikom sprzętów firmowych oraz środków na przygotowanie miejsca do pracy zdalnej (zakup biurka, krzesła, słuchawek itd.). Jeżeli jednak pracownik zamieszkuje

    w miejscu, w którym łącze internetowe zawodzi, praca na odległość może okazać się nie tylko trudna, ale wręcz niemożliwa.


    Podczas pracy zdalnej ważna jest również zdolność do koncentracji i skupienia się tylko na wykonywaniu czynności zwianych z pracą. Pracując w domu, wyzwaniem niejednokrotnie okazują się hałas i rozpraszanie uwagi przez np.: rodzinę, współlokatorów, sąsiadów, którzy często nie są w stanie dostosować swoich zachowań do potrzeb osoby pracującej. Brak ciszy i ciągłe zamieszanie stanowi przeszkodę, która znacząco wpływa na wydajność oraz jakość wykonywanej pracy.


    Warto pamiętać, że praca zdalna to przywilej, który sprawdza się przede wszystkim w zawodach, związanych z pracą siedzącą przy komputerze.


    Podsumowując, praca zdalna jest odpowiednia dla osób, które potrafią skutecznie ją sobie zorganizować, posiadają odpowiednie wyposażenie techniczne, cenią sobie elastyczność w wyborze godzin pracy oraz nie potrzebują stałego wsparcia ze strony innych osób. Praca na odległość może być również dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów nie mogą wykonywać czynności zawodowych w biurze.