- Strona główna
- Porady
- Ekstrawertyk - jaka praca jest dla niego najlepsza?
Psychologia rozróżnia kilka rodzajów osobowości. Jednym z najczęściej powtarzających się typów jest ekstrawertyk. Terminu tego po raz pierwszy użył Carl Gustav Jung. W opozycji do ekstrawertyka stoi introwertyk.
W ogólnym ujęciu ekstrawertyk to osoba bardzo otwarta i kontaktowa. Nie ma dokładnie określonego schematu oraz listy cech, które występują u każdego introwertyka lub ekstrawertyka. O tym, do jakiej kategorii można zaliczyć konkretnego człowieka, decyduje to, jakie cechy u niego po prostu przeważają. Ekstrawertyka można poznać przede wszystkim po tym, że dużo i głośno mówi, ma dobrą, ale krótkotrwałą pamięć, często podejmuje impulsywne decyzje, ma dużo energii zarówno do pracy, jak i aktywności w czasie wolnym oraz jest urodzonym liderem. Co więcej, ekstrawertycy z łatwością nawiązują znajomości, a ich efektywność znacznie poprawia się, kiedy zostaną docenieni. Nas podstawie wymienionych cech specjaliści w zakresie zatrudnienia wybrali kilka profesji, w których ekstrawertycy sprawdzą się najlepiej.
Tutaj mamy na myśli szeroko pojętego sprzedawcę - zarówno doradcę w sklepie, jak i przedstawiciela handlowego. W tej pracy trzeba być otwartym na klientów, aby doradzić wybór właściwego produktu albo usługi.
Ekstrawertyk z łatwością będzie negocjował oraz bardzo umiejętnie zareklamuje markę, którą reprezentuje.
Ekstrawertycy są pełni energii i mają smykałkę do sportu. Dlatego też zawód trenera personalnego to coś, co na pewno spodoba się każdemu przedstawicielowi tego typu osobowości. Oprócz ogólnego zamiłowania do aktywności, ekstrawertycy umieją odpowiednio motywować, przekazywać wiedzę czy doświadczenia.
Dodatkowo, osoby te w jasny sposób się komunikują, dzięki czemu są w stanie dokładnie przekazać informacje na temat techniki ćwiczenia, diety czy planów treningowych.
Pod pojęciem animatora kultury kryje się zbiór różnorodnych obowiązków. W ogólnym ujęciu animator planuje i uczestniczy w imprezach czy wydarzeniach, prowadzi je, współpracuje a rozmaitymi artystami oraz ośrodkami kulturalnymi.
Ekstrawertykowi na pewno spodoba się tu możliwość pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi w trakcie wydarzeń kulturalnych. Animator dba, by wszyscy dobrze się bawili, mieli łatwy dostęp do atrakcji oraz wydarzeń.
W tym zawodzie często ma się kontakt z osobami kandydującymi na konkretne stanowiska w firmie. Osoby pracujące w działach human resources odpowiedzialne są także za prowadzenie szkoleń oraz rozmów ewaluacyjnych. HR-owcy ściśle współpracują z przełożonymi, raportując im wyniki pracy pozostałych zatrudnionych oraz ich rozwoju w firmie.
Wydaje się, że praca w dziale HR to idealne zajęcie dla ekstrawertyka. Duża dynamika, różne obowiązki, nieustanny kontakt z drugim człowiekiem to zdecydowanie świat, w którym każdy ekstrawertyk będzie się czuł jak ryba w wodzie.
To, jakie predyspozycje zawodowe mamy zależy przede wszystkim od umiejętności oraz wykształcenia. Osobowość, którą mamy może jedynie nam ułatwiać wykonywanie pewnych zawodów, jednak nigdy tego nie determinuje.