• 31.05.2023

    Ableizm w pracy, czyli dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność

    Dyskryminacja jest poważnym zjawiskiem, które wciąż jest obecne na polskim rynku pracy. Mimo walki z uprzedzeniami i stereotypami jej ofiar wciąż przybywa. Sferą, w której nietolerancja istnieje niezmiennie, jest miejsce pracy. Z problemem nierównego traktowania w firmach mierzą się zwła...

    Dyskryminacja jest poważnym zjawiskiem, które wciąż jest obecne na polskim rynku pracy. Mimo walki z uprzedzeniami i stereotypami jej ofiar wciąż przybywa. Sferą, w której nietolerancja istnieje niezmiennie, jest miejsce pracy. Z problemem nierównego traktowania w firmach mierzą się zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami.


    Zjawisko ableizmu oznacza stygmatyzację i wrogość oraz zachowania zmierzające do nierównego traktowania osób z niepełnosprawnościami. Nietolerancja może przybierać różne formy jak odmowa przyjęcia do pracy, szkoły lub też agresja słowna czy fizyczna.

    W ostatnich latach zauważalny jest także wzrost przypadków cyberbullyingu, czyli prześladowania osób głównie w Internecie oraz za pośrednictwem telefonu.


    Sytuacja związana z dyskryminacją może dotyczyć także propozycji zawodowych, które nie odpowiadają możliwościom fizycznym osób z niepełnosprawnościami. Z ableizmem będziemy też mieć do czynienia, w przypadku niedostosowania miejsca pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.


    Z pojęciem tym spotykają się też osoby, które ze względu na swoją niepełnosprawność są pomijane podczas rozmów o pracę bądź już w trakcie zatrudnienia – gdy przydzielane są zadania lub przyznawana premia – mimo posiadania podobnej wiedzy i kompetencji co pełnosprawni pracownicy.


    Ableizm przejawia się też w sposobie wypowiadania się na temat osoby z niepełnosprawnością – np. Gdy jest ona nazywana kaleką czy inwalidą.


    Inny przejaw nietolerancji może wiązać się z profitami wynikającymi z zatrudnia pracowników

    z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Zdarza się, że pracodawcy nie wykorzystują otrzymanych dofinansowań do wynagrodzeń na potrzeby pracowników z niepełnosprawnościami.


    Jak przeciwdziałać dyskryminacji?


    Główną przeszkodą w eliminacji uprzedzeń i dyskryminacji jest milczenie i przyzwolenie na nie, dlatego w sytuacjach, w których mają one miejsce, wskazane są zachowania asertywne. Gdy potrafimy wyrażać nasze potrzeby i wyznaczać granice, komunikujemy osobie, która nas dyskryminuje, że jej zachowanie jest niestosowne i nieakceptowane przez nas. Czasem to wystarczy, aby ją powstrzymać.


    W przypadku spotkania się z dyskryminacją w pracy warto powiadomić o niej odpowiednie osoby

    w firmie np.: swojego przełożonego lub inną osobę zarządzającą. Jeśli rozmowa i zgłoszenie problemu nie pomogą, a wręcz nasilą istniejący problem, należy rozważyć powiadomienie odpowiedniej instytucji.

    Pracownik, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w miejscu pracy, ma prawo do odszkodowania w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

    O przyznanym odszkodowaniu decyduje Sąd Pracy.


    Ponadto skorzystanie przez osobę zatrudnioną z uprawnień przysługujących jej z powodu naruszenia zasady równego traktowania w pracy nie może być podstawą do żadnych negatywnych konsekwencji wobec niej, w tym przyczyniać się do rozwiązania z nią umowy o pracę.