• 07.08.2024

    Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – prawa i obowiązki

    Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest jednym z najbardziej wymagających etapów w życiu zawodowym kobiet. Młode matki często odczuwają niepewność oraz stres związany z koniecznością ponownego dostosowania się do środowiska pracy. Obawy te są zrozumiałe, gdyż obejmują zarów...

    Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest jednym z najbardziej wymagających etapów w życiu zawodowym kobiet. Młode matki często odczuwają niepewność oraz stres związany z koniecznością ponownego dostosowania się do środowiska pracy. Obawy te są zrozumiałe, gdyż obejmują zarówno aspekt zawodowy, jak i osobisty. Kobiety martwią się o to, czy będą w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez pracodawcę oraz zastanawiają się, jak poradzą sobie z rozłąką z dzieckiem. Czas więc przedstawić prawa i obowiązki, jakie spoczywają na matce oraz pracodawcy.


    Ile trwa urlop macierzyński?


    W Polsce urlop macierzyński jest regulowany przepisami kodeksu pracy, które szczegółowo określają jego długość i zasady korzystania. Zgodnie z art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:


    1. 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;

    2. 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;

    3. 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;

    4. 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;

    5. 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.


    Co istotne, urlop macierzyński może być podzielony między oboje rodziców. Ojciec dziecka ma prawo przejąć 6 tygodni urlopu macierzyńskiego, jeśli matka wróci do pracy wcześniej. Z urlopu tego mogą również korzystać inne osoby uprawnione do opieki nad dzieckiem, takie jak rodzice adopcyjni. Ponadto, część urlopu macierzyńskiego można rozpocząć przed przyjściem na świat potomstwa, maksymalnie na 6 tygodni przed datą porodu. Ten czas pozwoli matce przygotować się do narodzin dziecka i zregenerować siły, zanim podejmie nowe obowiązki.


    Prawa pracownicy powracającej po urlopie macierzyńskim


    Powrót do pracy po macierzyńskim bywa stresujący. Mamy jednak dobre wieści! Otóż:


    • pracownica ma prawo wrócić na swoje dotychczasowe stanowisko lub na stanowisko równorzędne z wynagrodzeniem jakie otrzymywałaby, gdyby nie skorzystała z urlopu macierzyńskiego.

    • pracodawca nie może również wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w czasie trwania urlopu macierzyńskiego oraz przez okres urlopu wychowawczego.

    • kobieta karmiąca dziecko piersią ma prawo do pełnopłatnych przerw na karmienie – dwie przerwy po pół godziny w przypadku jednego dziecka i dwie przerwy po 45 minut w przypadku więcej niż jednego dziecka.

    • rodzice mają również prawo do dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Wymiar ten dotyczy całego roku.


    Obowiązki pracownicy wracającej po urlopie macierzyńskim


    Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wymaga od pracownicy spełnienia kilku formalności oraz przygotowania się na nowe wyzwania. Przede wszystkim, pracownica powinna poinformować pracodawcę o planowanym terminie powrotu z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej 30 dni przed zakończeniem urlopu.


    Stres związany z powrotem do pracy spowodowany jest najczęściej strachem, że przez okres nieobecności zaszły duże zmiany nie tylko w firmie, ale także branży. Sposobem na to jest stałe aktualizowanie wiedzy zawodowej podczas urlopu, co skutecznie zniweluje wszelkie obawy. Pewna siebie kobieta z pewnością z radością wróci do pracy, zwłaszcza jeśli sprawiała jej ona radość, zanim została matką.


    Ważną rzeczą jest również przystosowanie się do rytmu pracy oraz ewentualnych zmian w strukturze zespołu czy procedurach firmowych.


    Rozczarowanie po powrocie do pracy


    Naturalną rzeczą, po powrocie do firmy po urlopie macierzyńskim, jest rozczarowanie. Wiele kobiet po urodzeniu dziecka zmienia swoje priorytety i praca nie zawsze jest na pierwszym miejscu. Wówczas warto pomyśleć o zmianie pracodawcy, a pomocny z pewnością będzie nasz portal, gdzie codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia.