• 30.11.2022

    Wypalenie zawodowe, czyli czas na zmianę pracy

    Żyjemy w czasach, w których spełnienie zawodowe jest jedną z podstawowych misji życiowych człowieka. Zaangażowanie, spełnienie i sukces są cechami powodującymi pozytywne postrzeganie nas w oczach innych. Normalnym staje się całkowite poświęcenie pracy. I o ile ambicja i pracowitość to zalety, o tyl...

    Żyjemy w czasach, w których spełnienie zawodowe jest jedną z podstawowych misji życiowych człowieka. Zaangażowanie, spełnienie i sukces są cechami powodującymi pozytywne postrzeganie nas w oczach innych. Normalnym staje się całkowite poświęcenie pracy. I o ile ambicja i pracowitość to zalety, o tyle ważne jest obserwowanie siebie, swojego samopoczucia oraz zdrowia psychicznego i fizycznego. 


    Czym jest wypalenie zawodowe?


    Syndrom wypalenia zawodowego (inaczej zwanego syndromem bornout) jest efektem chronicznego stresu doświadczanego w pracy. Według definicji podanej w ICD-11, o wypaleniu zawodowym mówimy, gdy odczuwamy: brak energii, mentalne odcięcie od wykonywanych obowiązków, negatywne nastawienie do pracy oraz gdy spada nasza skuteczność. Są to 4 podstawowe czynniki, które definiują nasz stan. 


    Przyczyny wypalenia zawodowego 


    Źródeł wypalenia zawodowego szukać możemy wśród czynników indywidualnych, interpersonalnych oraz organizacyjnych. Pierwsze z nich odnoszą się do naszego samopoczucia - pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa, samooceny. Osoby mające niskie poczucie własnej wartości, nie radzące sobie z asertywnością, często padają ofiarami tego syndromu. Czynniki interpersonalne odnoszą się do relacji. Często chodzi o kontakty klientami. Ich zachowania, humory, a nawet problemy potrafią negatywnie wpływać na samopoczucie pracownika. Problemy interpersonalne mogą pojawić się również wewnętrznie, w biurze, firmie. Złe relacje z przełożonymi lub/i współpracownikami są typowym powodem regularnego stresu, który prowadzi do spadku satysfakcji zatrudnionego. Powodem wypalenia zawodowego może być również zbyt duża liczba obowiązków, wydłużony czas pracy, a także zlecenia, które są sprzeczne z kompetencjami i wartościami pracownika.


    Objawy wypalenia zawodowego


    Wypalenie zawodowe jest procesem. Na początku może być ono niemal niezauważalne. Większość osób nie jest w stanie dostrzec jego pierwszych objawów. Może to być powodowane tym, że wielu pracowników daje sobie „przyzwolenie” na pewien stopień zmęczenia pracą, uważając to za zupełnie normalne, nie reagując. A jest to etap, w którym syndrom ten już się rozwija. W zaawansowanym stadium zauważalne są skutki fizycznie, psychiczne i behawioralne. Do objawów należą:

    - poczucie zmęczenia, braku energii,

    - obniżony nastrój,

    - poczucie zobojętnienia,

    - zmniejszona wydajność zawodowa,

    - spadek pewności siebie,

    - depersonalizacja.


    Jak uniknąć syndromu wypalenia zawodowego? 


    W tym, tak jak w większości przypadków, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto wprowadzić do swojego życia zawodowego kilka zasad, które zapewnią nam dobre samopoczucie oraz

    satysfakcję z wykonywanej pracy. Należą do nich:


    - Umiejętność postawienia granic, asertywność.


    Praca „na wysokich obrotach” jest dobra tylko na chwilę. Zmęczenie nie sprzyja wydajności pracy. Co więcej, prowadzi do problemów ze skupieniem i dokładnością, co wpływa na jakość wykonywanych obowiązków. Dlatego warto powiedzieć „nie”. Zarówno sobie, jak i pracodawcy.


    - Określenie swoich podstawowych potrzeb, związanych z wykonywaniem pracy.


    Wiedząc czego potrzebujemy i dbając o to, aby było nam to dostarczane, dużo łatwiej jest odczuwać satysfakcję i zadowolenie z pracy, a co za tym idzie – komfort psychiczny, zwiększoną mobilizację i przypływy nowej energii.


    - Ciągły rozwój.


    Moment, w którym znamy coś już „za dobrze” jest tym, w którym przestaje nas to ciekawić. Warto stawiać sobie nowe wyzwania, sprawiające, że nasze zaangażowanie i chęć poznawania na nowo się obudzi. Warto skupić się również na dodatkowych zainteresowaniach, znaleźć tzw. „odskocznię”, która pozwoli nam zrelaksować się po godzinach.


    - Regularne przerwy.


    Nasz organizm potrzebuje odpoczynku. Nasze ciało go potrzebuje, nasz mózg go potrzebuje. Róbmy przerwy na regularne posiłki, odpoczynek dla oczu, spacery.


    - Zdrowy tryb życia.

    Nie bez powodu mówi się, że ciało jest naszą „wyrocznią”. Zdrowie to podstawa, dlatego niezwykle ważnym jest to, abyśmy dbali o jakość i czas naszego snu oraz odżywianie. Rekomendujemy, aby wykonywać również regularne badania.


    Wypalenie zawodowe a zwolnienie chorobowe


    Wraz z zakwalifikowaniem przez WHO wyczerpania zawodowego do chorób rzędu ICD-11, coraz częściej zaczęto zadawać pytanie o to, czy można dostać zwolnienie chorobowe na wypalenie zawodowe. Wypalenie zawodowe należy do kategorii problemów zdrowotnych, powiązanych z życiowymi, doprowadzającymi do stanu psychicznego wyczerpania. Daje to podstawę do ubiegania się o zwolnienie chorobowe, służące regeneracji i odbudowaniu uszczerbków na zdrowiu.


    Poświęcenie się pracy to nic złego, jednak i tu potrzebny jest balans, o którym tak dużo się w ostatnich czasach mówi. Możemy, a nawet powinniśmy, rozwijać swoje umiejętności, kompetencje zawodowe, dbać o bezpieczeństwo finansowe. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest zdrowie i dobre samopoczucie.


    https://gsu.pl/utrata-pracy-przez-wypalenie-zawodowe-czym-jest-i-jak-sobie-z-nim-radzic/?gclid=Cj0KCQiA-JacBhC0ARIsAIxybyOSZGALuJ4NbLFrKxqypsOo71y6xLA0A8DThmhaDYv41KNdcO4-rWQaAnsQEALw_wcB

    https://risify.pl/blog/co-to-jest-wypalenie-zawodowe/?utm_content=GA+(g)-(17177627899)&utm_term=&gclid=Cj0KCQiA-JacBhC0ARIsAIxybyMamoD2QitETV8wzfQoHIw4UAeOCRS2fs1fTHglRnBHJaknnYP1poUaAhOXEALw_wcB

    https://psychoterapiacotam.pl/wypalenie-zawodowe-przyczyny-objawy-i-zapobieganie/

    https://interviewme.pl/blog/wypalenie-zawodowe