• 16.11.2022

    Praca przyszłości, czyli najbardziej pożądane zawody w 2022 roku

    Chcesz mieć pewność, że zawód który zamierzasz wybrać, w przyszłości będzie cieszył się popularnością, a wynagrodzenie za pracę sprosta Twoim wymaganiom? Na podstawie raportu Komisji Europejskiej oraz „Barometru zawodów 2022” możesz sprawdzić, które profesje już teraz cieszą się największym zaintere...

    Chcesz mieć pewność, że zawód który zamierzasz wybrać, w przyszłości będzie cieszył się popularnością, a wynagrodzenie za pracę sprosta Twoim wymaganiom? Na podstawie raportu Komisji Europejskiej oraz „Barometru zawodów 2022” możesz sprawdzić, które profesje już teraz cieszą się największym zainteresowaniem wśród pracodawców. Sprawdź, jaki kierunek rozwoju obrać, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. 

    Zawody deficytowe, a zawody nadwyżkowe


    Zawody deficytowe

    to takie, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pracodawców, ale brakuje wykwalifikowanych pracowników, którzy mogą podjąć zatrudnienie na danym stanowisku. Zazwyczaj są to zawody mniej popularne, które wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy lub określonych umiejętności. Osoby, będące przedstawicielami tych profesji, zazwyczaj mogą przebierać w ofertach pracy, wybierając najdogodniejsze warunki zatrudnienia.

    Zawody nadwyżkowe
    to takie, które są najbardziej rozpowszechnione, zdominowane przez pracowników nie posiadających kwalifikacji lub wykonujących zajęcia nietechniczne. Rynek pracy w tych branżach jest przesycony, dlatego też osoby kończące edukację mają duży problem za znalezieniem zatrudnienia.

    Zawody deficytowe w Polsce


    Raport „Barometr zawodów 2022”, który powstał na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, dostarcza wielu informacji na temat rynku pracy oraz przyszłości poszczególnych branż. Badanie jest przeprowadzane dla każdego powiatu w Polsce i jest to swego rodzaju prognoza sytuacji zawodowej. Z opracowanych analiz możemy skorzystać podczas planowania kariery zawodowej lub poszukując pracy w danej branży. Na podstawie informacji o zapotrzebowaniu w danych województwach, np. cieśla może sprawdzić, w którym regionie jest największy deficyt przedstawicieli tego fachu.

    Lista zawodów deficytowych w 2022 roku:


    - betoniarze i zbrojarze, murarze i tynkarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, robotnicy budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
    - fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
    - elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, ślusarze, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze,
    - kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy autobusów, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych,
    - samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
    - nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
    - kucharze, piekarze.

    Jak łatwo zauważyć, zwiększone zapotrzebowanie w głównej mierze dotyczy fachowców wykonujących prace rzemieślnicze, fizyczne, produkcyjne jak również pracowników medycznych i nauczycieli. Warta uwagi jest również informacja, że w 2022 roku żaden zawód nie znalazł się na liście nadwyżkowej.

    Jakich specjalistów brakuje na rynku europejskim?


    Komisja Europejska rokrocznie publikuje raport, dotyczący zawodów deficytowych oraz nadwyżkowych. Dane prezentują sytuację zawodową w krajach Unii Europejskiej, które wciąż cieszą się dużą popularnością i stanowią atrakcyjny kierunek dla osób poszukujących pracy poza granicami kraju. Choć ostatni raport dotyczy roku 2021, to widać w nim pewną analogię do sytuacji zawodowej w Polsce z roku 2022, co może sygnalizować niezaspokojenie rynku pracy w przypadku konkretnych branż. Jak sami możecie zobaczyć, część zawodów deficytowych pokrywa się z zapotrzebowaniem w Polsce.

    Zawody deficytowe w Europie w 2021 roku:
    - personel medyczny, pielęgniarka, asystent opieki zdrowotnej, opiekun/opiekunka osób starszych,
    - inżynier budownictwa, hydraulik i monter rur, spawacz, murarz, stolarz, betoniarz-zbrojarz, blacharz,
    - programista, analityk systemów, programista aplikacji, deweloper sieci i multimediów,
    - kierowca ciężarówki,
    - pracownik działu obsługi klienta.

    Jak zauważają specjaliści, na braki w personelu medycznym wpłynęła pandemia, zwiększając zapotrzebowanie na lekarzy czy pielęgniarki w szpitalach, klinikach i przychodniach. Podobnie jak na rynku polskim, braki są dostrzegalne również w branżach budowalnych, spawalniczych oraz wśród rzemieślników, wykonujących specjalistyczne prace. Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że rynek pracy ewoluował, a zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT jest zauważalne na całym świecie.

    Jeśli jesteś na etapie planowania swojej przyszłości lub rozważasz coraz popularniejsze w obecnych czasach przebranżowienie się, to musisz dobrze przemyśleć swój wybór. Bez względu na powód szukania nowych aspiracji zawodowych, warto kierować się zdrowym rozsądkiem oraz danymi, dzięki którym możemy wybrać zawód przyszłości. Bez obaw o zatrudnienie i warunki pracy. Wybierz mądrze!

    Nasi specjaliści służą pomocą w poszukiwaniu wymarzonego zawodu!