• 28.12.2020

    Start-up - praca dla każdego?

    Start-up to określenie, które kilka lat temu zagościło w słowniku rynku pracy. Mimo iż start-upy robią się coraz popularniejsze, wiele osób nie bardzo wie, z jaką działalnością je powiązać i na czym właściwie ta praca polega. Czym jest start-up?Start-up to w wyobrażeniu wielu młod...
    Start-up to określenie, które kilka lat temu zagościło w słowniku rynku pracy. Mimo iż start-upy robią się coraz popularniejsze, wiele osób nie bardzo wie, z jaką działalnością je powiązać i na czym właściwie ta praca polega. Czym jest start-up?

    Start-up to w wyobrażeniu wielu młodych ludzi to przestronne, nowoczesne biuro z wielkimi pufami, strefą relaksu i świetnie wyposażoną kuchnią. Praca tu jest w ich mniemaniu nieustanną dyskusją, planowaniem strategii oraz możliwością szybkiego rozwoju. A jak jest w rzeczywistości? W praktyce definicja start-upu jest nadal płynna, a granica między start-upem i firmą, która nim nie jest, to często granica trudna do rozróżnienia. Każda nowa działalność, której efektem jest nowatorski pomysł bądź aplikacja na smartfony, może się stać start-upem. 


    Co to jest start-up?


    Istnieje kilka cech charakterystycznych dla start-upów. Mianem tym można określić te przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzić na rynek zupełnie nowy produkt albo usługę, które działa ze świadomością ryzyka lub w warunkach niepewności. Kolejną cechą działalności start-upów jest nakierowanie przede wszystkim na produkty całkowicie nowatorskie, których ryzyko wprowadzenia na rynek jest na tyle wysokie, że nie można oszacować w jakim stopniu usługa ma szansę przyjąć się na rynku. Kolejnym czynnikiem wyróżniającym start-upy jest ich krótka obecność w branży. Głównym celem start-upów jest znalezienie takiego modelu biznesowego, który będzie skalowalny oraz łatwy do ponownego odtworzenia. 

    Jak wygląda praca w start-upie?


    Tak, jak przypuszczasz, specyfika funkcjonowania start-upu jest zupełnie inna niż w przypadku korporacji czy innych przedsiębiorstw, z jakimi miałeś do czynienia. W start-upach każdy pomysł czy projekt wprowadzane są szybko, bez oczekiwania na zatwierdzenie itp. Podobnie jest z kulturą pracy. W odróżnieniu od korporacji z odgórnie ustaloną hierarchią i decyzyjnością, w start-upach każdy może mieć wpływ na funkcjonowanie przedsięwzięcia. Ten brak hierarchii określany jest jako struktura płaska. Dzięki niej można uznać, że wszyscy są niejako równi i mogą brać czynny udział w tworzeniu produktów i usług oraz wypowiadać opinie na ich temat. 

    Dress code i 8 godzin za biurkiem?


    Stary-upy to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy świetnie czują się w kreatywnych zawodach, wśród młodych i pomysłowych osób, bez konieczności przestrzegania dress code. Start-upy przyciągają przedsiębiorcze osoby, które nie boją się ryzykować inwestować w niepewny produkt. W tego typu firmach czas to dosłownie pieniądz, w wszystkie procedury są tak uproszczone, że właściwie równie dobrze mogłoby ich nie być. Co ciekawe, w przypadku start-upów często można spotkać się z niestandardowymi godzinami pracy lub np. pięcio- czy sześciogodzinnym dniem pracy. Działając w start-upie nie musisz mieszkać w mieście, w którym znajduje się siedziba, bo pracę możesz wykonywać zdalnie. 


    Co start-up to obyczaj


    Powyższe cechy opisujące specyfikę pracy w start-upie nie są identyczne dla wszystkich tego typu firm. Zastosowaliśmy je, by jedynie zobrazować to, jak bardzo różnią się te firmy od przedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku od dekad. To, jak zostanie zaplanowana praca w takim przedsięwzięciu to już kwestia indywidualna. Przy niektórych produktach i usługach nie będzie brakować zabawy, kreatywnych pomysłów i niestandardowych rozwiązań, podczas gdy inne mogą być naprawdę trudne w realizacji. Jedno jest pewne - start-upy to idealne miejsce dla osób myślących nieszablonowo lub chcących się tego nauczyć. Tutaj nikt nie boi się ryzyka, łamania przyjętych zasad czy próbowania aż do skutku. W start-upach nie ma miejsca na powtarzalność i można powiedzieć, że wszystko jest zmienne. Taka forma pracy to z jednej strony zajęcie pełne ekscytacji, ale z drugiej wielkie rozczarowanie, kiedy projekt, który pochłonął nawet miesiące pracy musi zostać zmieniony lub nawet zostaje przed finalizacją przerwany. 

    Start-up od kuchni


    Start-upy to nowoczesne firmy, które bardzo często lokują się w równie nowoczesnych biurach. Dla tych firm charakterystyczne jest to, że wynajmują przestronne biura z wielkim oknami i wyposażają je w najnowocześniejszy sprzęt technologiczny. Pracownicy często chwalą sobie start-upy za dobre wynagrodzenie oraz długą listę benefitów. Wysokie zarobki i korzyści to nie tylko efekt korzystnych umów, ale przede wszystkim wynagrodzenie za ciężką pracę, odpowiedzialność, zaangażowanie i poświęcenie. W pracę tych firm zawsze wpisane jest ryzyko niepowodzenia, utraty zainwestowanych środków czy nawet większej porażki. Według fachowców pierwsze dwa lata start-upu są decydujące. Warto mieć też na uwadze, że nie każdy start-up daje nieograniczone środki na realizację. Wszystko zależy od kwot, jakie wyłożą inwestorzy. Ktoś, to przechodzi z renomowanej korporacji do start-upu często musi zmierzyć się z tym, że tutaj budżet może być wielokrotnie mniejszy. Dlatego konieczne jest szukanie innych rozwiązań, co jest świetnym przykładem zastosowania kreatywności w praktyce. Mimo iż zatrudnienie w start-upie jest niewiadomą, w przypadku odniesienia sukcesu pracownicy firmy zawsze mają szansę na awans lub nawet zostanie np. udziałowcem. 


    Start-up jest dla ludzi renesansu?


    Start-upy to miejsca dla osób otwartych i nie bojących się zmian. Jeśli oczekujesz przewidywalnej pracy, niczym na etacie w biurze, możesz się mocno rozczarować. Dlatego też zanim zaczniesz szukać ofert pracy w start-upach musisz się dobrze zastanowić czy to miejsce dla Ciebie. Tego typu firmy nie gwarantują sukcesów. Te miejsca pozwalają przede wszystkim uczestniczyć w procesie tworzenia innowacyjnych produktów i usług, których potrzeby rynkowej nie można dokładnie określić. Jeżeli lubisz odpowiedzialne zadania, chcesz mieć możliwość wyrażania opinii i dobrze znosisz zmiany - być może to doskonała praca dla Ciebie.

    Jeśli uważasz, że swoją osobowością, wiedzą, kreatywnością i nieszablonowym myśleniem zawojujesz świat - start-up to zdecydowanie Twoje miejsce. 
    Mimo swobody, jaką daje ta praca, ważne jest także, by umieć tak zorganizować czas, by wykorzystać go maksymalnie efektywnie. Samodyscyplina to podstawa w miejscu, w którym nie ma praktycznie żadnych reguł. Dla osób rekrutujących do start-upów nie będzie najważniejsze Twoje wykształcenie, ale np. samodzielność, inicjatywa, logiczne myślenie czy łatwość w komunikacji. Zespół złożony z takich osób to wymarzone miejsce pracy dla każdego, kto szuka zajęcia innego niż wszystkie, i które da satysfakcję oraz poczucie, że tworzy się coś naprawdę oryginalnego.